Basketball - Past Champions & Runners-up

Annual Champions and Runners-up
in Basketball

Basketball Champions
 

BASKETBALL CLASS A - BOYS
YearChampionScoreRunner-upScore
1922 South Portland 24 Bangor 21
1923 Bangor 41 Portland 22 Two out of three (Last game score)
1924 Biddeford   Northeast Harbor Game not Played
1925 Westbrook     No Game
1926 South Portland   Bangor Not Played
1927 Westbrook 23 Bar Harbor 17
1928 South Portland 20 Bar Harbor 17
1929 South Portland 25 Old Town 15
1930 Cheverus 21 Houlton 12(By Default)
1931 South Portland 34 Presque Isle 29
1932 Presque Isle 31 Portland 30
1933 Winslow 47 Lewiston 10
1934 Winslow 35 Lewiston 24
1935 Rumford 19 Winslow 18
1936 Portland 30 Bangor 15
1937 Winslow 16 Deering 14
1938 Winslow 41 South Portland 26
1939 Winslow 35 Cheverus 23
1940 Cheverus 24 Bangor 17
1941 Edward Little 37 Bangor 29
1942 Portland 27 John Bapst 19
1943 Portland     No Tournament East
1944 Waterville 53 Portland 33
1945 Waterville 42 Portland 35
1946 Edward Little 50 Bangor 35
1947 Bangor 60 Bath 44
1948 Cheverus 35 Bangor 34
1949 Waterville 51 South Portland 42
1950 Portland 28 Stearns 23
1951 Westbrook 71 Bangor 54
1952 Old Town 56 Lewiston 50
1953 Ellsworth 60 Rumford 45
1954 Ellsworth 61 South Portland 40
1955 Bangor 45 Morse (Bath) 36
1956 Morse (Bath) 52 Bangor 33
1957 Old Town 75 Edward Little 69
1958 South Portland 83 Caribou 70
1959 Bangor 65 Lewiston 64
1960 Lewiston 81 Brewer 64
1961 Cheverus 75 Presque Isle 54
1962 Morse (Bath) 53 Bangor 44
1963 Morse (Bath) 61 Stearns 60(2 overtimes)
1964 Stearns 69 Cheverus 59
1965 Stearns 76 Lewiston 66
1966 Cony 76 Lewiston 58
1967 Old Town 81 Sanford 79
1968 Stearns 59 South Portland 57 (Overtime)
1969 Caribo u 65 Westbrook 63
1970 Stearns 73 South Portland 67
1971 South Portland 55 Presque Isle 53
1972 Westbrook 77 Cony 75 (2 overtimes)
1973 Cony 67 Rumford 61
1974 Rumford 87 Lawrence 71
1975 Westbrook 69 Caribou 63
1976 Rumford 81 Lawrence 80
1977 Rumford 78 Stearns 58
1978 Cony 84 South Portland 63
1979 South Portland 102 Presque Isle 58
1980 South Portland 75 Old Town 51
1981 Cheverus 72 Cony 63
1982 Cheverus 64 Cony 58
1983 South Portland 66 Caribou 49
1984 Westbrook 88 Lawrence 66
1985 Waterville 60 South Portland 35
1986 Portland 58 Lawrence 52
1987 Morse 83 Waterville 63
1988 Morse 92 Brewer 66
1989 Morse 69 Lawrence 62
1990 Lawrence 51 Oxford Hills 44
1991 Old Town 68 Biddeford 63
1992 South Portland 81 Bangor 79
1993 Bangor 62 South Portland 37
1994 Lawrence 65 Westbrook 58
1995 Bangor 52 Bonny Eagle 41
1996 Bangor 46 Westbrook 43
1997 Cheverus 63 Mt. Blue 52
1998 Skowhegan 57 Cheverus 49
1999 Portland 77 Lawrence 58
2000 Bangor 45 Westbrook 36
2001 Bangor 57 Deering 56
2002 Brunswick 83 Deering 61
2003 Bangor 48 Cheverus 43
2004 Portland 69 Brunswick 63
2005 Hampden 59 Deering 49
2006 Deering 47 Hampden 37
2007 Bangor 56 Portland 39
2008 Cheverus 49 Bangor 41
2009 Thornton 54 Edward Little 52
2010 Vacated 55 Edward Little 50
2011 Bangor 58 Cheverus 49
2012 Deering 59 Hampden
50
2012 Deering 59 Hampden
50
2013 Hampden 45 South Portland 41
2014 Portland 54 Hampden 40
         

Basketball Champions
 


BASKETBALL CLASS A - GIRLS
YearChampionScoreRunner-upScore
1975 Gardiner 70 Morse 62
1976 Hampden 66 Mt. Blue (Overtime) 65
1977 South Portland 56 Bangor 35
1978 Westbrook 52 Mt. Blue 34
1979 Westbrook 80 Skowhegan 42
1980 Westbrook 88 Old Town 66
1981 Westbrook 61 Presque Isle 59
1982 Bangor 56 South Portland 44
1983 Caribou 70 Portland 60
1984 Portland 85 Caribou 64
1985 Portland 56 Waterville 49
1986 South Portland 48 Stearns 38
1987 Cony 49 Portland 47
1988 Portland 70 Cony 57
1989 Cony 59 Portland 57
1990 Presque Isle 47 Portland 44
1991 Lawrence 77 Portland 67
1992 Lawrence 69 Portland 52
1993 Lawrence 68 Westbrook 66
1994 Lawrence 56 Portland 53
1995 Cony 66 Westbrook 55
1996 Cony 54 Westbrook 51
1997 Presque Isle 77 Portland 49
1998 Cony 52 Westbrook 46
1999 Mt. Blue 78 Lewiston 61
2000 Mt. Blue 54 McAuley 41
2001 Nokomis 53 McAuley 43
2002 McAuley 67 Cony 61
2003 McAuley 50 Nokomis 39
2004 Deering 50 Cony 41
2005 Cony 58 McAuley 40
2006 Sanford 47 Cony 41
2007 Cony 46 McAuley 41
2008 Deering 55 Oxford Hills 43
2009 Deering 49 Messalonskee 34
2010 Scarborough 52 Skowhegan 32
2011 McAuley 39 Hampden 23
2012 McAuley 54 Cony 41
2013 McAuley 60 Bangor 45
2014 McAuley 67 Oxford Hills 41
         

Basketball Champions
 


BASKETBALL CLASS B - BOYS (Since reclassification in 1961)
DATE CHAMPIONSCORERUNNER-UP SCORE
1961 Orono 74 North Yarmouth 52
1962 Orono 59 St. Ignatius 57
1963 Gorham 68 Orono 67
1964 Ellsworth 55 Winthrop 52
1965 Winthrop 71 Bucksport 61
1966 Ellsworth 72 Cape Elizabeth 53
1967 Orono 62 Mexico 50
1968 Traip 103 Schenck 78
1969 Orono 64 York 45
1970 Bonny Eagle 72 Schenck 52
1971 Schenck 69 Cape Elizabeth 60
1972 Schenck 79 Gorham 66
1973 Orono 60 Camden-Rockport 55
1974 Camden-Rockport 56 Orono 48
1975 Foxcroft Academy 56 Medomak Valley 53
1976 Lake Region 83 Schenck 82
1977 Medomak Valley 72 Hampden 57
1978 Bucksport 63 Mexico 60
1979 Bucksport 45 Medomak Valley 43
1980 Medomak Valley 80 Schenck 59
1981 Orono 79 Greely 67
1982 Gorham 59 Hampden 44
1983 Wells 72 Bucksport 63
1984 Wells 74 Bucksport 64
1985 Lake Region 58 Dexter 56
1986 Dexter 51 Gorham 48
1987 Mt. View 69 Gorham 50
1988 Cape Elizabeth 70 Ellsworth 54
1989 Lincoln Academy 84 Rockland 78
1990 Mountain Valley 46 Rockland 32
1991 York 51 Orono 49
1992 Rockland 63 York 48
1993 John Bapst 54 York 49
1994 Mountain Valley 84 Camden-Rockport 71
1995 Greely 69 Mt. Desert Island 55
1996 Gorham 68 Orono 49
1997 Greely 62 Bucksport 49
1998 Greely 70 Camden-Rockport 69
1999 Camden-Rockport 64 York 43
2000 Gorham 74 Hermon 52
2001 Camden Hills 76 Gorham 62
2002 Camden Hills 63 Gorham 60
2003 Winslow 58 Mountain Valley 48
2004 Erskine 59 Gorham 42
2005 Camden Hills 66 Gorham 63
2006 Maranacook 73 Mountain Valley 58
2007 Mountain Valley 48 Camden Hills 38
2008 Maranacook 56 Cape Elizabeth 46
2009 Camden Hills 62 Cape Elizabeth 49
2010 Falmouth 72 Camden Hills 65
2011 Camden Hills 68 Cape Elizabeth
59
2012 Yarmouth 65 Gardiner
53
2013 Falmouth 62 Medomak Valley 39
2014 Old Town 64 Poland 39
         

Basketball Champions
 

BASKETBALL CLASS B - GIRLS
DATECHAMPIONSCORERUNNER-UPSCORE
1975 Lake Region 63 Van Buren 55
1976 Livermore 42 Hermon (2 overtimes) 39
1977 Van Buren 62 Lake Region 53
1978 Gorham 63 Hermon 56
1979 Gorham 79 Stearns 62
1980 Gorham 66 Stearns 38
1981 Gorham 50 Mt. View 38
1982 Lincoln Academy 71 Houlton 60
1983 Greely 67 Houlton 49
1984 Greely 41 Houlton 39
1985 Houlton 53 Cape Elizabeth 44
1986 Houlton 52 York 43
1987 Messalonskee 38 Mt. View 36
1988 Houlton 46 Rumford 40
1989 Hermon 68 Gorham 47
1990 Gorham 68 Houlton 55
1991 Houlton 44 Marshwood 37
1992 York 62 Ellsworth 47
1993 Kennebunk 59 Houlton 47
1994 York 64 Hermon 37
1995 Marshwood 55 Stearns 34
1996 Orono 42 Lincoln Academy 41
1997 Mt. Desert 57 Greely 38
1998 Orono 51 Greely 42
1999 Gorham 73 George Stevens 67
2000 Camden-Rockport 60 Gorham 51
2001 Mt. Desert 42 Gray-New Gloucester 30
2002 Mt. Desert 51 Gray-New Gloucester 48
2003 Mt. Desert 58 Greely 33
2004 Greely 54 Camden 36
2005 Winslow 45 Yarmouth 34
2006 Presque Isle 48 Lake Region 36
2007 Waterville 52 Lake Region 51
2008 Waterville 54 Lake Region 35
2009 Waterville 54 York 42
2010 York 40 Nokomis 35
2011 Leavitt 49 Nokomis 37
2012 Presque Isle 49 Lake Region 47
2013 Presque Isle 51 Lake Region 44
2014 Lake Region 56 Mt. Desert Island 47
         

Basketball Champions
 

BASKETBALL CLASS C - BOYS
DATECHAMPIONSCORE RUNNER-UP SCORE
1956 Cape Elizabeth 76 Lincoln 54
1957 Pemetic 64 Old Orchard 50
1958 Orono 55 Freeport 54
1959 Freeport 67 Brownville Jct. 55
1960 Freeport 74 Calais 71
1961 Pennell 65 Mt. Desert 58
1962 Pennell 56 Mt. Desert 46
1963 Greely 45 Milo 42
1964 Freeport 67 Searsport 61
1965 Mt. Desert 65 St. Ignatius 60
1966 Freeport 70 Mt. Desert 65
1967 Brownville Jct. 63 Old Orchard 58
1968 Yarmouth 83 Searsport 62
1969 Freeport 79 Sumner 71
1970 Sumner 61 Freeport 45
1971 Hall-Dale 94 Sumner 38
1972 York 85 Sumner 71
1973 Sumner 106 Yarmouth 63
1974 Hall-Dale 63 Shead 47
1975 Gray-New Gloucester 85 Narraguagus 78
1976 Fryeburg 73 Searsport 64
1977 Katahdin 74 Wells 69
1978 Jay 71 Katahdin 57
1979 George Stevens 79 Boothbay Region 71
1980 Hyde 91 Washington Academy 71
1981 Hyde 66 Katahdin 54
1982 Dirigo 54 Katahdin 47
1983 Dirigo 68 Katahdin 66
1984 Jay 89 Fort Fairfield 73
1985 Katahdin 56 Madison 53
1986 Falmouth 76 Hodgdon 59
1987 Falmouth 65 Calais 62
1988 Old Orchard Beach 82 Fort Fairfield 65
1989 John Bapst 58 Livermore Falls 43
1990 John Bapst 57 Falmouth 51
1991 Wiscasset 76 Calais 73
1992 Winthrop 67 Washington Academy 66
1993 Winthrop 90 Limestone 57
1994 Schenck 82 Old Orchard 65
1995 Hodgdon 71 Wiscasset 54
1996 Hodgdon 77 Falmouth 71
1997 Falmouth 83 Narraguagus 56
1998 Falmouth 78 Washington Academy 61
1999 Falmouth 58 Penquis Valley 36
2000 Penquis 58 Boothbay 45
2001 Boothbay 71 Piscataquis 66
2002 Jay 48 Calais 47
2003 George Stevens 66 Winthrop 58
2004 Houlton 64 Jay 49
2005 Hall-Dale 49 Dexter 31
2006 Calais 56 Winthrop 49
2007 Calais 70 Boothbay 66
2008 Winthrop 72 Calais 62
2009 Calais 40 Dirigo 39
2010 Washington 70 Dirigo 58
2011 Lee 65 Dirigo 55
2012 Dirigo 74 Lee 67
2013 Penquis 61 Boothbay 54
2014 Houlton 58 Waynflete 56
         

Basketball Champions
 

BASKETBALL CLASS C - GIRLS
DATECHAMPIONSCORERUNNER-UPSCORE
1975 Hall-Dale 64 Katahdin 62 (triple overtime)
1976 Freeport 48 Katahdin 45
1977 Dirigo 48 Penobscot 39
1978 Dirigo 56 Hodgdon 43
1979 Hodgdon 58 Wells 40
1980 Hodgdon 81 Dirigo 57
1981 Central Aroostook 55 Winthrop 49
1982 Central Aroostook 41 Mexico 39
1983 Central (E. Corinth) 56 Winthrop 53
1984 Boothbay 60 Central 57
1985 Washburn 47 Dirigo 27
1986 Hall-Dale 70 Penobscot Valley 57
1987 Schenck 57 Livermore Falls 46
1988 Schenck 77 Erskine Academy 52
1989 Schenck 68 Winthrop 51
1990 Winthrop   Limestone  
1991 Mt.Abram 55 Calais 47
1992 Schenck 56 Mt. Abram 47
1993 Calais 56 Erskine 36
1994 Calais 55 Madison 40
1995 Schenck 49 Dirigo 45
1996 Dirigo 65 Calais 57
1997 Calais 43 Dirigo 29
1998 Dirigo 58 Calais 37
1999 Calais 53 Dirigo 50
2000 Dirigo 46 George Stevens 45
2001 Calais 41 Dirigo 39
2002 Dirigo 46 Calais 38
2003 Dirigo 39 Dexter 37
2004 Dexter 50 Dirigo 31
2005 Dirigo 44 Dexter 42
2006 Dexter 45 Hall-Dale 38
2007 Mt. Abram 55 Dexter 52
2008 Lee 59 Madison 47
2009 Jay 44 George Stevens 38
2010 Calais 44 Madison 38
2011 Hall-Dale 54 Washington 38
2012 Central 40 Hall-Dale 39
2013 Waynflete 59 Calais 55
2014 Calais 52 Carrabec 40
         

Basketball Champions
 

BASKETBALL CLASS D - BOYS
DATE CHAMPIONSCORERUNNER-UPSCORE
1956 Beals 81 Oxford 61
1957 Easton 66 Rangeley 38
1958 Mt. Desert 85 Porter Academy 58
1959 Mt. Desert 55 Union 36
1960 Mt. Desert 71 Kingfield 38
1961 Stonington 47 Rockport 45
1962 Stonington 92 Porter 48
1963 Anson 69 Phillips 64
1964 Casco 86 Easton (Overtime) 82
1965 Easton 68 Phillips 67
1966 Jonesport 81 Casco 70
1967 Sherman 63 Strong 58
1968 Monson 64 Casco 57
1969 Island Falls 87 Strong 59
1970 Jonesport-Beals 66 Gould Academy 64
1971 Jonesport-Beals 63 Gould Academy 56
1972 Jonesport-Beals 83 Wiscasset 77
1973 Jonesport-Beals 100 Wiscasset 77
1974 Jonesport-Beals 75 Valley High/Bingham 57
1975 Gould Academy 57 Jonesport-Beals 56
1976 Gould Academy 57 Hodgdon 52
1977 Jonesport-Beals 76 Christian Academy 36
1978 Oak Grove-Coburn 66 Jonesport-Beals 60
1979 Oak Grove-Coburn 61 Bangor Christian 51
1980 Buckfield 66 Easton (Overtime) 64
1981 Buckfield 50 Allagash 40
1982 John Bapst 67 Gould Academy 48
1983 Jonesport-Beals 76 Oak Grove-Coburn 68
1984 So. Aroostook 80 Oak Grove-Coburn 75
1985 Jonesport-Beals 87 Oak Grove-Coburn 83
1986 Richmond 45 Machias 42
1987 Washburn 64 Buckfield 52
1988 Machias 78 Buckfield 60
1989 Rangeley 82 Deer Isle-Stonington 66
1990 Washburn 65 Valley 38
1991 So. Aroostook 53 Valley 39
1992 Buckfield 39 Machias 36
1993 Jonesport-Beals 74 Hyde 59
1994 Central Aroostook 71 Vinalhaven 43
1995 Machias 51 Hyde 47
1996 Central Aroostook 75 Hyde 74
1997 Hyde 49 Deer Isle 43
1998 Valley 96 Jonesport-Beals 92
1999 Valley 81 Jonesport-Beals 64
2000 Valley 65 Katahdin 61
2001 Valley 90 East Grand 81
2002 Valley 67 Bangor Christian 66
2003 Valley 58 Bangor Christian 46
2004 Calvary Chapel 72 Valley 69
2005 Central Aroostook 79 Valley 62
2006 Central Aroostook 79 Richmond 55
2007 Deer Isle 76 Gould 52
2008 Central Aroostook 54 Richmond 53
2009 Woodland 49 Richmond 43
2010 Schenck 65 Richmond 43
2011 Central Aroostook
40 Richmond 37
2012 Jonesport-Beals 83 Forest Hills 45
2013 Forrest Hills 55 Central Aroostook 48
2014 Hodgdon 51 Valley 46
         

Basketball Champions
 

BASKETBALL CLASS D - GIRLS
DATECHAMPIONSCORERUNNER-UPSCORE
1975 East Grand 49 Richmond 41
1976 Allagash 57 Buckfield 43
1977 Allagash 71 Buckfield 39
1978 Greenville 51 Buckfield 29
1979 East Grand 59 Buckfield 50
1980 Buckfield 43 Bangor Christian 23
1981 John Bapst 73 Vinalhaven 52
1982 East Grand 45 North Yarmouth 32
1983 East Grand 72 Vinalhaven 43
1984 Rangeley 45 Greenville 43
1985 Greenville 45 Buckfield 39
1986 Washburn 66 Buckfield 30
1987 Deer Isle-Stonington 53 Richmond 46
1988 Washburn 51 Valley High/Bingham 43
1989 Washburn 47 Buckfield 42
1990 Buckfield 48 Central Aroostook 39
1991 Ashland 52 Monmouth 50
1992 Southern Aroostook 52 Rangeley 49
1993 Rangeley 45 Central Aroostook 41
1994 Jonesport-Beals 47 Richmond 33
1995 Southern Aroostook 50 Richmond 42
1996 Jonesport-Beals 60 Richmond 42
1997 Forest Hills 51 Southern Aroostook 38
1998 Wisdom 68 Monmouth Academy 41
1999 Shead 60 Monmouth Academy 55
2000 Jonesport-Beals 51 Monmouth 40
2001 Woodland 66 Rangeley 44
2002 Woodland 75 Rangeley 46
2003 Waynflete 39 Woodland 36
2004 Rangeley 63 Lee 47
2005 Lee 64 Hyde 25
2006 Woodland 52 Valley 43
2007 Lee 65 Hyde 45
2008 Woodland 59 Buckfield 45
2009 Woodland 49 Valley 35
2010 Fort Fairfield 67 Greenville 59
2011 Washburn
43 Richmond 30
2012 Washburn
60 Richmond 35
2013 Washburn
60 Richmond 55
2014 Washburn
78 Forrest Hills 40
         

Copyright © 1996 All rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of the Maine Principals' Association is prohibited.