Winter Tournament Information

Basketball
Cheerleading
Ice Hockey
Skiing
Swimming

Track (Indoor)
Wrestling

New England Tournament Information

Basketball
November 18, 2013 - First Practice
December 7, 2013 - First Countable Game (After 3 p.m. December 6)
February 7, 2014- Last Countable Game
February 8, 2014 - Make-Up Date for February 7 Game ONLY
February 11, 2014- Preliminary Round - Girls (By mutual consent, this game may be played on the 10th.)
February 12, 2014 - Preliminary Round - Boys (By mutual consent, this game may be played on the 11th.)

Exception: West AB Boys, February 11, West AB Girls, February 12
February 14-22, 2014 - East & West Quarter & Semi-Finals, Regional Championships
February 22, 2014 – Final day of practice and games for all teams not in State Championships
February 28, 2014 - Class B State Championships (Bangor)
March 1, 2014 - Class D State Championships (Augusta)
March 1, 2014 – Class C State Championships (Augusta)
March 1, 2014 - Class A State Championships (Portland), Girls 4:00 p.m.; Boys 7:00 p.m.

Schedule - Class A and B West (Portland Expo/CCCC)

Schedule - Class A East and C and D West (Augusta Civic Center)

Schedule - Class B, C, and D East (Cross Center, Bangor)

Cheerleading

Regional Results

Class A East Class A
West
Class B East Class B
West
Class C
East
Class C West Class D
Lewiston 147.9 Biddeford 148.4 Hermon 145.1 Medomak 130.7 Central
127.4
Madison 118.8 C. Aroostook 123.1
Bangor
141
Marshwood 146.8 Ellsworth 142.8 Leavitt
128.2
Narraguagus 113.3 Lisbon 113.6 Machias
99.6
Brewer 129.8 Gorham 141.4 Old Town 131.4 Morse
107.2
Houlton
109.8
Mountain Valley 111.2 Penobscot 95.6
Hampden 114.2 Noble
136.2
Presque Isle 130.3 Lake Region 105.4 Sumner 108.8 Dirigo
106.6
Washburn 92.3
Oxford Hills 110.4 Thornton 126.4 Caribou 121.1 Wells
104.6
Orono
106.4
Monmouth 98.5 Bangor Christian 91.4
Edward Little 108.2 Scarborough 122 John Bapst 119.6 Freeport
98.2
Dexter
102.7
St. Dominic 81.7 Deer Isle- Stonington 91.3
Mt. Blue 100.1 Bonny Eagle 118.8   Spruce Mountain 96.2   Sacopee 77.5 Fort Fairfield 90.2
Brunswick 97.7 Kennebunk 113.2   Gray-New Gloucester 84.8   Boothbay 76.1 Buckfield 78.8
Lawrence 94.7 Sanford 108.7   Poland
79.2
  McAuley 67.4  
Mt. Ararat 90.4 Windham 98.2   Greely
77.9
  Traip
56
 
Cony
75.1
South Portland 94.5   Fryeburg
75
     
  Westbrook 79.1   Lincoln
73.6
     
  Massabesic 76.8          


February 8, 2014 State Championships (All Classes)-Augusta Civic Center - Schedule
March 22, 2014 New England Cheering Championships-Lawrence H.S. – Lawrence, MA

Girls' Ice Hockey

February 5, 2014 Quarterfinal Game (High Seed)
February 7/8, 2014 Semifinals Game (High Seed)
February 12, 2014 Regional Final Contests Portland Ice Arena; 5:00pm, 2nd game to
follow. Team traveling furthest distance plays first.
February 15, 2014 State Championships-Androscoggin Bank Colisee; 7:00pm

Boys' Ice Hockey
February 22, 2014 Boys Preliminary Games
February 25, 2014 Class A & B Quarterfinals (High Seed)
February 28, 2014 Classes B West Regional Semifinals (Androscoggin Bank Colisee) 6:00pm, 2nd game 8:00pm - Team traveling furthest plays first.
March 1, 2014 Class A West Regional Semifinals (Androscoggin Bank Colisee) 12:00pm, 2nd game to follow – Team traveling furthest plays first.
Class A East Regional Semifinals (Androscoggin Bank Colisee) 6:00pm, 2nd game to follow
March 1, 2014 Class B East Regional Semifinals (Sukee Arena) 5:00pm, 2nd game 8:00pm - Team traveling furthest plays first.
March 4, 2014 Classes A East & A West Regional Finals (Androscoggin Bank Colisee) - 1st game –6:00pm, 2nd game to follow - Team traveling furthest plays first.
March 4, 2014 Class B East Regional Finals (UM) - 7:00pm
March 5, 2014 Class B West Regional Finals (Androscoggin Bank Colisee) -7:00pm
March 8, 2014 Class B State Championship (Androscoggin Bank Colisee) - 1:00pm
March 8, 2014 Class A State Championship (Androscoggin Bank Colisee) - 6:00pm

Ski Championships

Click here for the Ski Schedules and the Ski Rule Book


Swim

Swim Top Times

Class A Boys Relays
Class A Girls Relays
Class B Boys Relays
Class B Girls Relays
Class A Boys Top Times
Class A Girls Top Times
Class B Boys Top Times
Class B Girls Top Times

Class A Boys State Qualifiers
Class A Girls State Qualifiers
Class B Boys State Qualifiers
Class B Girls State Qualifiers

Class A Dive
Class B Dive

Swim Championships

February 18, 2014 – State Championships – B Boys - Bowdoin
February 17, 2014 – State Championships – A Boys – Orono
February 15, 2014 – State Championships – A Girls – Orono
February 17, 2014 – State Championships - B Girls– Bowdoin

Indoor Track Championships

February 17 Class B State Championships, Bates College
February 17 Class A State Championships, USM, Gorham
March 1 New England Competition, Reggie Lewis Track and Athletic Center of Roxbury Community College, 10:00 a.m.

Wrestling Championships

February 8, 2014 - Regional Meets, Weigh-ins 8 a.m., Meets Begin at 9:30 a.m.
Class A East - Mt. Ararat High School
Class A West - Sanford High School
Class B East - Belfast Area High School
Class B West - Winslow High School

February 15, 2014 - State Meets
Class A - Noble High School
Class B - Morse High School
Class C - Mountain Valley High School
February 20, 2014 – New England Qualifier
March 8-9, 2014 - New England Competition at Providence Career and Technical Center, Providence, RI

Copyright © 1996 All rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of the Maine Principals' Association is prohibited.

  

If you wish to comment on any aspect of our site we can be reached at This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it