Past Champions

Annual Champions and Runners-up
in Softball

Divisions

 

SOFTBALL - CLASS A
DATE CHAMPION SCORE RUNNER-UP SCORE
1977 Winslow (8 innings) 15 Mt. Ararat 11
1978 Mt. Ararat 9 Brewer 1
1979 Winslow 7 Edward Little 5
1980 Gardiner 3 Bonny Eagle 2
1981 Westbrook 5 Brewer (9 innings) 4
1982 Houlton 2 Sanford 0
1983 Cony 5 Sanford 3
1984 Portland 7 Rumford 1
1985 Deering   Oxford Hills  
1986 Deering   Cony  
1987 Portland   Skowhegan  
1988 Deering 11 Skowhegan 1
1989 Deering 9 Caribou 1
1990 Portland 4 Brewer 3
1991 Portland 11 Skowhegan 2
1992 Bonny Eagle 5 Cony 4
1993 Skowhegan 4 Portland 2
1994 Portland   Skowhegan  
1995 Medomak Valley 1 Bonny Eagle 0
1996 Edward Little 9 Messalonskee 6
1997 Edward Little 3 Messalonskee 2
1998 Oxford Hills 2 Messalonskee 0
1999 Oxford Hills 9 Medomak Valley 0
2000 Portland 1 Messalonskee 0
2001 Portland 8 Skowhegan 3
2002 Leavitt 15 Biddeford 1
2003
Leavitt 3 Noble 2
2004 Portland 8 Brewer 4
2005 Messalonskee 7 South Portland 4
2006 Biddeford 5 Cony 2
2007 Scarborough 2 Skowhegan 0
2008 Brewer 4 Biddeford 3
2009 Scarborough 3 Skowhegan 1
2010 South Portland 1 Bangor 0
2011 Scarborough 5 Messalonskee 0
2012 Cony 2 South Portland 0
2013
Scarborough
9
Skowhegan
3

Divisions
 

SOFTBALL - CLASS B
DATE CHAMPION SCORE RUNNER-UP SCORE
1977 Hermon 5 Medomak 0
1978 Gorham 15 Van Buren 7
1979 Massabesic 9 Mt. Desert 5
1980 Van Buren 4 Massabesic 0
1981 Gorham 8 Van Buren 2
1982 Lisbon 4 Mt. Desert 2
1983 Gorham 8 Madawaska 4
1984 Bucksport 4 Medomak 3
1985 Leavitt   Dexter  
1986 Bucksport   Leavitt  
1987 Bucksport   York  
1988 York 7 Bucksport 6
1989 York 22 Messalonskee 4
1990 Lisbon 20 MCI 16
1991 Messalonskee 7 York 2
1992 Lisbon 6 MCI 1
1993 Winslow 2 Windham 1
1994 Oak Hill   Hermon  
1995 Windham 9 Winslow 0
1996 Gorham 1 Winslow 0
1997 Scarborough 4 Winslow 2
1998 Winslow 3 Scarborough 0
1999 Maranacook 4 George Stevens 3
2000 Erskine 5 Maranacook 2
2001 Gray-New Gloucester 1 Erskine 0
2002 Greely 1 Erskine 0
2003
Gray-New Gloucester 3 Bucksport 1
2004 Winslow 2 Maranacook 1
2005 Winslow 4 Gorham 0
2006 Bucksport 8 Cape Elizabeth 6
2007 Cape Elizabeth 2 Winslow 1
2008 Fryeburg 6 Medomak 2
2009 Fryeburg 2 Medomak 1
2010 Hermon 6 Fryeburg 1
2011 Fryeburg 5 Bucksport 2
2012 Old Town 4 Fryeburg 1
2013
Oceanside
8
Greely
1

Divisions
 

SOFTBALL - CLASS C
DATE CHAMPION SCORE RUNNER-UP SCORE
1977 Massabesic 11 Central Aroostook 2
1978 Searsport 17 Madison 14
1979 Madison 14 Central 1
1980 York 7 Sumner 1
1981 Mexico 11 Penobscot 5
1982 Mexico 3 Central Aroostook 1
1983 Traip 8 Central Aroostook 6
1984 Gray-New Gloucester 3 Central 0
1985 Central   Buckfield  
1986 Sacopee   Penquis  
1987 Sacopee   Piscataquis  
1988 Traip 8 Fort Fairfield 4
1989 Traip 4 Limestone 3
1990 Traip 13 Limestone 0
1991 Telstar 11 Madawaska 0
1992 Madison 13 George Stevens 4
1993 Falmouth 10 Searsport 1
1994 Madison   Madawaska
1995 Madison 6 Calais 2
1996 Madison 1 Penquis Valley 0
1997 Madison 1 Searsport 0
1998 Searsport 4 Madison 3
1999 Jay 8 Penquis Valley 5
2000 Mattanawcook 12 Jay 2
2001 St. Dominic 4 Mattanawcook 0
2002 Narraguagus 6 St. Dominic 0
2003 Sacopee Valley 6 Central 1
2004 Sacopee Valley 5 Houlton 0
2005 Central 2 Telstar 1
2006 Telstar 1 Central 0
2007 Georges Valley 5 Sumner 2
2008 Georges Valley 2 Calais 0
2009 Calais 8 Telstar 6
2010 Telstar 5 George Stevens 1
2011 Telstar 7 Dexter 0
2012 Bucksport 2 Dirigo 0
2013
Bucksport
7
Madison
0

Divisions
 

SOFTBALL - CLASS D
DATE CHAMPION SCORE RUNNER-UP SCORE
1986 Buckfield   Washburn  
1987 Buckfield   Katahdin  
1988 Katahdin 9 Valley 2
1989 Katahdin 8 Buckfield 4
1990 Buckfield 12 Ashland 11
1991 Buckfield 9 Ashland 3
1992 Jonesport-Beals 11 Monmouth 0
1993 Jonesport-Beals 6 Buckfield 0
1994 Jonesport-Beals   Richmond  
1995 Richmond 2 Jonesport-Beals 0
1996 Ashland 9 Monmouth 5
1997 Monmouth 9 Southern Aroostook 8
1998 Monmouth 6 Jonesport-Beals 3
1999 Buckfield 8 Bangor Christian 2
2000 Monmouth 12 Jonesport-Beals 10
2001 Monmouth 6 Bangor Christian 1
2002 Buckfield 13 Lee 0
2003 Buckfield 12 Lee 0
2004 Richmond 4 Ashland 3
2005 Richmond 7 Lee 3
2006 Lee 1 Buckfield 0
2007 Buckfield 3 Lee 0
2008 Buckfield 2 Bangor Christian 1
2009 Woodland 8 Buckfield 2
2010 Richmond 14 Deer Isle 12
2011 Deer Isle 7 Richmond 2
2012 Penobscot Valley
4 Richmond 2
2013
Richmond
3
Penobscot Valley
0