Golf- Past Champions & Runners-up

Annual Champions and Runners-up
in Golf

Golf Champions
 
 


GOLF GIRLS
DATE INDIVIDUAL-SCHOOL
1975

1. Vickie Marceau Gorham

2. Kristen Hughes - Tie Greely
Katherine Sowers - Tie Limestone

1976 1. Mary Ouellette Stearns
2. Vickie Marceau Gorham
1977 1. Mary Ouellette Stearns
2. Kathy Sowers Limestone
1978 1. Cindy Treadwell Orono
2. Mary Ouellette Stearns
1979 Tracy Darling Greely
1980 1. Merri Hudson Yarmouth
2. Andre'e Martin Portland
1980 1. Claire Bourgoin Lewiston
2. Linda Bickford Greely
1981 1. Claire Bourgoin Lewiston
2. Holly Anderson Greely
1982 1. Linda Bickford Greely
2. Kelly Tallman Old Town
1983 1. Holly Anderson Greely
2. Joanne Guilbault South Portland
1984 1. Holly Anderson Greely
2. Tina Colburn Bangor
1985
1986
1987 1. Kelly May Rumford
2. Missy Williams Boothbay
1988 1. Paula Ayer Oxford Hills
2. Jenny Potvin Winslow
1990 1. Rebecca Darcy Brunswick
2. Holly Bell Calais
1991 Rebecca Darcy Tie -Brunswick
Jennifer HeveyTie - Biddeford
1992 1. Samantha Sommers Wiscasset
2. Susan Gilpatric Kennebunk
1993 Samantha Sommers Tie -Wiscasset
Jennifer Robb Tie -Calais
1994 1. Samantha Sommers Wiscasset
2. Jodi Hooper Machias
1995 1. Abby Spector Waterville
2. Jennifer Jordan Edward Little
1996 1. Abby Spector Waterville
2. Sadea Ramsay Camden
1997 1. Abby Spector Waterville
2. Katie Gravel Maranacook
1998 1. Abby Spector Waterville
2. Tiffany Shoppe
1999 1. Emily Allen Leavitt
2. Alyssa Hayes Cape Elizabeth
2000 1. Emily Allen, Leavitt
2. Katie Frost, Calais
2001 1. Katie Frost, Calais
2. Meghan Angis, Thornton
2002 1. Megan Angis, Thornton
2. Alicia Ramdsell, Wells
2003

1. Whitney Hand, Bucksport
1. Shannon Mitchell, Brunswick

2004

1. Jeong Un Lee, Lee
1. Whitney Hand, Bucksport

2005

1. Whitney Hand, Bucksport
1. Kate Merrill, NYA

2006 1. Julie Aurie, Hampden
1. Whitney Hand, Bucksport
2007 1. Kate Merrill, NYA
2. Ing Knowcharoen, Fryeburg
2008 1. Pauline Schopp, Fryeburg
2. Kate Merrill, NYA
2009 1. Laura Grant, Greely
2. Karli Soracco, Leavitt
2010 1. Laura Grant, Greely
2. Karli Soracco, Leavitt
2011 1. Amy Prescott, Fort Kent
2. Monica Austin, Yarmouth
2012 1. Alice Hwang, Bangor
2. Monica Austin, Yarmouth
2013

1. Bailey Plourde, Lincoln
1. Jenna Hallett, Presque Isle

2014

1. Hashilla Rivai, Thornton Academy
2. Bailey Plourde, Lincoln Academy - Tie
2. Jenna Hallet, Presque Isle - Tie

2015 1. Bailey Plourde, Lincoln
2. Erin Holmes, Greely
2016 1. Bailey Plourde, Lincoln
1. Erin Holmes, Greely
2. Jordan Laplume, Thornton

 

Golf Champions
 
GOLF BOYS
DATE TEAM INDIVIDUAL SCHOOL
1946 Thornton    
1950 Deering Erwin Kennedy Thornton
1955 Kennebunk
1956
1957 Deering Ralph Noel Edward Little
1958 James Veno Orono
1959 Edward Little James Veno Orono
1960 Edward Little Barry Potter Deering
1961 Orono James Veno Orono
1962
1963 Robert Buck Morse
1964 Gardiner Robert Buck Morse
1965
1966 Deering Robert Paquet Brunswick
1967
1968 John Bapst Bruce Willett Waterville
1969 Waterville Jack Cameron Cony
1970 Cape Elizabeth
1971 Deering Bruce Carter
Tom Legere
Peter Baldacci
Cheverus
Cape Elizabeth
Bangor
1972 Deering Garrie Murray Deering
1973 Sanford Robert Webber
Bruce Camerson
Cony
Cony
1974 Lewiston Charles Reichl
Bruce Samaklis - Tie
Mike Doucette - Tie
Randy Hodsdon
Brunswick
Lewiston
Westbrook
1975 Edward Little Brian Hurley - Tie
Terry Holden - Tie
Gary Varney - Tie
Deering
Lake Region
Penquis Valley
1976 Waterville Joey Joseph
Mike Morris
Waterville
Brewer
1977 Cony Mike Morris
Dick Brown
Brewer
Waterville
1978 Bangor Dave Brown
Dick Brown
Bangor
Waterville
1979 Bangor/Greely - Tie Mike Baker Hermon
1980 Rockland Steve Fiske
Lennie Cole
Rockland
Bangor
1980 Greely Runner-Up Rockland
1981 Deering Gary LaPierre
John Hickson
Deering
Hampden
1982 Mt. Blue David Pilot Edward Little
1983 Edward Little Roger Adams(highest score) Mt. Blue
1984 Rockland David Cummings
Kevin Nickerson
Morse
Belfast
1985 Rockland
1986 Rockland
1991 Morse Jason Marco Morse
1992 Morse Ben Stanewick Oxford Hills

Golf Champions
 
GOLF CLASS A - BOYS
DATE TEAM INDIVIDUAL SCHOOL
1987 Rockland Gary Lorfano Scarborough
1988 Rockland Kent Burnham
Josh Chase - Tie
Brandon Allen - Tie
Mt. Ararat
Deer Isle
Lincoln Academy
1989 Westbrook
1990 Greely Kevin MacDonald Morse
1991 Morse Kevin MacDonald Morse
1992 Morse Kevin MacDonald Morse
1993 Biddeford Nick Conner South Portland
1994 Biddeford
Cony
Casey Bourque - Tie
Ryan Madore - Tie
Biddeford
Cony
1995 Portland Nate Davis Nokomis
1996 Waterville Josh Leeman Brunswick
1997 Portland Charles Jordan Edward Little
1998 Gorham Justin Graham Westbrook
1999 Portland Joe Manganaro Gorham
2000 Portland Nick Martin Nokomis
2001 Thornton Tyler MacPhie Kennebunk
2002 Deering Shawn Warren Windham
2003 Bangor Toby Spector Waterville
2004 Thornton Jordan Kelly Brunswick
2005 Cheverus Anthony Ardito Cheverus
2006 Waterville

Ryan Gay - Tie
David Gushee - Tie
Chris Hamel - Tie

Gardiner
Gorham
Waterville
2007 Thornton

Ryan Gay - Tie
David Gushee - Tie

Gardiner
Gorham
2008 Deering

Ryan Gay - Tie
David Gushee - Tie

Gardiner
Gorham
2009 Thornton

Brian Angis

Thornton
2010 Gorham

Mike Arsenault

Gorham
2011 Falmouth

Ben Bell
Joe Walp

Sanford
Deering
2012 Gorham

Mike Caron
Brad Smith

Gorham
Brunswick
2013 Falmouth Cam Letourneau
Chris Billings
 
Oxford Hills
Cheverus
2014 Scarborough Nick Mazurek - Tie
Drew Powell - Tie

Oceanside
Bangor

2015 Thornton Cole Anderson
Dylan Burton
Camden
Messalonskee
2016 Gorham Cole Anderson
Lucas Roop
Camden
Gorham

Golf Champions
 

GOLF CLASS B - BOYS
DATE TEAM INDIVIDUAL SCHOOL
1987 Foxcroft Tom Hansen Greely
1988 Bucksport
1989 Bucksport
1990 Houlton
1991 Greely Steve Williams Greely
1992 MCI Kevin Brown MCI
1993 Greely
Houlton
Joe McDonoughTie -
Troy AdamsTie -
Greely
Houlton
1994 Windham
Camden-Rkpt
Alex RobbinsTie -
Ian Sady Tie -
Windham
Camden-Rockport
1995 Greely Ian Sady Camden-Rockport
1996 Hampden Sam Marzenell/
Ryan Day
Tie
MCI
1997 MCI Sam Marzenell/
Ben Daughn
Tie
York
1998 York Sam Marzenell MCI
1999 Cape Elizabeth Chris Thomas York
2000 Ellsworth Dustin Freeman York
2001 Camden Hills Kyle Feltis Lincoln
2002 York Adam Duplisea - Tie
Ron Kelton - Tie
Hermon
Cape Elizabeth
2003 Cape Elizabeth Will Robinson Greely
2004 Falmouth Will Robinson Greely
2005 Cape Elizabeth Keegan Fennessy Poland
2006 Winslow Kevin Byrne Winslow
2007 Cape Elizabeth Johnny Hayes Cape Elizabeth
2008 Falmouth Sean Keenan - Tie
Tim Millett - Tie
Carrabec
NYA
2009 York Aaron Bailey York
2010 York Aaron Bailey York
2011 York Oliver Malcom
Lincoln
2012 York 1. Reese McFarlene
2. Red Desmith
2. Luke Raffing
Cape Elizabeth
Yarmouth
Maranacook
2013 Camden Hills 1. Luke Raffing
2. Seward Matel
Maranacook
Lincoln
2014 Camden Hills 1. Gavin Dugas
2. Reese McFarlane
Maine Central Institute
Cape Elizabeth
2015 Cape Elizabeth
1. Ryan Collins
1. Nick Mazurek
2. Kyle Lamson

Cape Elizabeth
Oceanside
MCI

2016 Erskine 1. Eric Dugas
2. Tyler Worcester

MCI
Fryeburg


Golf Champions
 

GOLF CLASS C - BOYS
DATE TEAM INDIVIDUAL SCHOOL
1990 Falmouth
1991 Falmouth Ben Metevier Falmouth
1992 Falmouth Ben Mativier Falmouth
1993 Falmouth T.J. Caouette Winthrop
1994 Wiscasset Eric Bleile Wiscasset
1995 Winthrop Seth Goodall Richmond
1996 North Yarmouth Greg Debois Eastgate Christian
1997 Hall-Dale Stuart Cady Orono
1998 Hall-Dale James Frost Calais
1999 Calais Tie - James Frost
Shawn DuBois
Calais
Madison
2000 Calais James Frost Calais
2001 Dexter Chris Bixby North Yarmouth
2002 Dexter John Smith Calais
2003 Dexter Matt Altvater Shead
2004 Telstar Brady Chapman Telstar
2005 Telstar Brady Chapman Telstar
2006 Houlton James Sterling - Tie
Tim Carlson - Tie
North Yarmouth
Central Aroostook
2007 St. Dominic Sean Keenan - Tie
Kyle Maines - Tie
Carrabec
Telstar
2008 St. Dominic Quin Allen Lake Region
2009 Houlton Tim Millett North Yarmouth
2010 St. Dominic
Seth Sweet Madison
2011 St. Dominic Seth Sweet
Madison
2012 St. Dominic 1. Sam Grindle
2. Zach Deblois
2. Mark Corella
Deer Isle
St. Dominic
Ashland
2013 St. Dominic 1. Robbie Watson
2. Mitch Lorenz
Fort Fairfield
St. Dominic
2014 Winthrop 1. Logan Thompson
2. Adamy Hachey
Mattanawcook
Winthrop
2015 Mattanawcook 1. Logan Thompson
2. Ryan Dee
Mattanawcook
Houlton
2016 Mattanawcook 1. Logan Thompson
2. Mitchell Tarrio
Mattanawcook
Kents Hill

Return to Top

Copyright © 1996 All rights reserved. Reproduction in whole or in part in any form or medium without express written permission of the Maine Principals' Association is prohibited.

Connect With Us

facebook logo     twitter logo 34     twitter logo 34


Recent News

Administrator Evaluation Model

The Maine Principals' Association's Supervision and Evaluation Committee has taken the initiative to review existing models of administrator evaluation, and to develop a tool that incorporates performance-based standards and a process to ensure professional growth.  Therefore, the committee offers the following Administrator Evaluation Model for use by school administrative units in full or with revisions made at the local level.

Download Administrator Evaluation Model


Highlights of the Unified Basketball Season
View Video

2011 Principal Study Survey
The Maine Principal Study has documented since 1997 how Maine principals experience their work and feel about their effectiveness. The 2011 Maine Principal Study survey was distributed electronically, and several items were dropped because they had not yielded particularly useful information during previous administrations. This latest survey revealed some interesting trends. To view the 2011 survey, click here.